Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zapraszamy do wzięcia udziału w "Rajdzie rowerowym z Przedborskim Parkiem Krajobrazowym". Tegoroczna edycja rajdu będzie miała swój początek i koniec w Górach Mokrych, położonych w centrum naszego parku.

Z przyjemnością informujemy o nawiązaniu współpracy z Panią prof. Joanną Augustynowicz z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w tworzeniu kolekcji in vitro różnych gatunków i ekotypów rzęśli (Callitriche sp.) do badań modelowych. Naszym zadaniem było odnalezienie stanowisk tego gatunku na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego, pobranie materiału z właściwym opisem miejsca jego pochodzenia oraz przesłanie odpowiednio zabezpieczonych roślin do laboratoriów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

  W Sulejowie 10 maja 2025 roku, na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego odbył się piknik zorganizowany w ramach tegorocznych Dni Funduszy Europejskich. Przed siedzibą Hotelu Podklasztorze - Opactwa Cystersów nasza Jednostka wystawiła namiot z wieloma atrakcjami czekającymi dla odwiedzających. Na naszym stoisku - w drodze konkursu można było wygrać drzewko lub krzew (w ramach akcji "Owocowe Łódzkie"), zapoznać się z ideą działalności naszej firmy czy dowiedzieć się wielu ciekawostek o naszych parkach. Nasze stoisko odwiedzili między innymi: Pani Burmistrz Sulejowa i Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Wojtysiak.

"Miło nam poinformować, że dąb w Skotnikach z Sulejowskiego Parku Krajobrazowego zakwalifikował się do finałowej szesnastki tegorocznego Konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Drzewo zostało zgłoszone przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Dąb nosi nazwę "Mikołaj", ponieważ w roku 1508 wieś Skotniki należała do Mikołaja Skotnickiego, a po nim dziedzicem został Mikołaj Wspinek z Bandkowa - fundator kościoła.

 

Wiosna to okres, w którym dzieje się bardzo dużo w świecie przyrody, w tym także wśród ptaków. W ostatnich latach staramy się przybliżyć również nocne życie zwierząt, dlatego – wzorem lat ubiegłych – zorganizowaliśmy Noc sów w Spalskim Parku Krajobrazowym oraz przy siedzibie Parku w Moszczenicy. Opowiadaliśmy o sowach, jakie występują w naszym kraju, a także o nocnym życiu innych zwierząt. Oczywiście najważniejszą częścią naszych spotkań była część terenowa. Sowy, jak to bywa, okazały się kapryśne, ale udało się usłyszeć, a nawet zobaczyć jednego samca puszczyka oraz słonkę.

Nad Zbiornikiem Sulejowskim 29 kwietnia zostały posadowione znaki wodne "zakaz wytwarzania fali" - znak A.9 to żeglugowy znak zakazu. Biały, kwadratowy znak z czerwoną obwódką, na znaku czarny piktogram - dwie fale, jedna nad drugą (dwa szlaczki, symbolicznie przedstawiające fale), piktogram przekreślony czerwoną linią idącą od lewego górnego rogu do prawego dolnego rogu. Grafika-symbol tego znaku jednoznacznie informuje o zakazie wytwarzania fal przez jednostki pływające na danym obszarze wodnym. Znak ten  spełnia wszystkie obowiązujące w żeglarstwie normy i jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 28 kwietnia 2003 w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych. Głównym założeniem zastosowania znaków żeglugowych jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz zachowanie wymaganej ostrożności, aby nie spowodować kolizji na szlaku wodnym wysoką falą, lub wytwarzaniem fal szkodzących dobrostanowi przyrodniczemu Zbiornika. Znaki te (6 sztuk) zostały umiejscowione w strefie 1 Zbiornika Sulejowskiego - gdzie dopuszczono możliwość używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego o mocy silnika do 4kW. Dziękujemy Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie - Zarząd Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim za wykonanie i przekazanie znaków, dziękujemy Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu Okręg w Piotrkowie Trybunalskim za wspólny montaż oznakowania w terenie.

Jak co roku pracownicy Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych wystawili na wodach Zbiornika Sulejowskiego żółte boje z napisem "strefa". Boje oddzielają trzy strefy użytkowania Zbiornika. Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 27 lutego 2018 roku w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego - zostały określone zasady używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego zgodnie z którymi:

- w strefie nr 0, obowiązuje całkowity zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu  motorowego;

- w strefie nr 1, obejmującej obszar Zbiornika Sulejowskiego zawarty od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia Zbiornika Sulejowskiego na wysokości miejscowości Barkowice Mokre, dopuszczono możliwość używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego o mocy silnika do 4 kW;

- w strefie nr 2, obejmującej obszar Zbiornika Sulejowskiego zawarty od tamy w miejscowości Smardzewice do linii Bronisławów – cypel na wysokości wsi Lubiaszów – wieś Zarzęcin, dopuszczono możliwość używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.

W dniu 30 kwietnia 2025 roku odbył się rajd rowerowy „Śladami Oddziału majora Hubala” w Spalskim Parku Krajobrazowym. Trasa rajdu wiodła przez przystanki naszej ścieżki edukacyjno-historycznej położonej na terenie gminy Poświętne oraz Nadleśnictwa Opoczno. Uczestnicy dopisali – licznie stawiła się młodzież ze szkoły podstawowej w Poświetnym, pracownicy Nadleśnictwa Opoczno oraz pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Wystartowaliśmy o godzinie 9.00 przy szkole podstawowej w Poświętnym, następnie przez Anielin dotarliśmy do szańca Hubala skąd leśnymi ścieżkami skierowaliśmy się w kierunku dawnej osady Ceteń. Ostatnim przystankiem były Bielawy, gdzie Nadleśnictwo Opoczno przygotowało dla uczestników ognisko. Data rajdu w tym roku przypadała dokładnie w 85 rocznice śmierci słynnego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który właśnie 30 kwietnia 1940 roku zginął pod Anielinem.

Serdecznie zapraszamy na coroczny rajd rowerowy w Spalskim Parku Krajobrazowym "Śladami oddziału majora Hubala". Termin: 30 kwietnia 2025 roku, rozpoczęcie o godzinie 9.00 przed szkołą podstawową w Poświętnym. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem rajdu.