16 października to Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day). Jest to międzynarodowe święto ustanowione w 1979 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.
Cel Światowego Dnia Żywności to budowanie i pogłębianie świadomości w społeczeństwach na temat problemów żywnościowych, które dotyczą całego świata. Ponadto ma on wzmacniać solidarne działania w walce z niedożywieniem i głodem.
Niestety Polska jest w czołówce państw Europy, w których marnuje się najwięcej jedzenia. Według badań z 2020 roku, przeprowadzonych dla Federacji Polskich Banków Żywności, Polacy rocznie marnują 235 kg jedzenia na osobę. Najczęściej wyrzucamy na śmietnik pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. Światowy Dzień Żywności to dobry moment, by zacząć temu przeciwdziałać.
Na szczęście ludzie coraz częściej biorą sobie głęboko do serca problem wyrzucania jedzenia na śmietnik mając na uwadze, że na świecie wciąż istnieje problem głodu i niedożywienia. W rezultacie staramy się nie tylko marnować mniej, ale również pomagać potrzebującym. Choć wciąż wyrzucamy za dużo żywności, to świadomość problemu daje światełko w tunelu do poprawy tej sytuacji.
Opr. D.WB