Festiwal Ogrodniczy "Województwo Łódzkie Ogrodem Polski"

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

24 czerwca 2023 r. wśród przyrodniczych perełek barokowego ogrodu okalającego Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, Województwo Łódzkie zorganizuje Festiwal Ogrodniczy.

Wydarzenie odbędzie się w ramach zapoczątkowanego przez Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera w 2022 r. projektu pn. „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

Aktywności proponowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego na stoisku Zespołu - łącznie 7 namiotów:

Warsztaty tworzenia zapachowych woreczków ziołowych

Woreczek zapachowy to piękna, ale również praktyczna ozdoba każdego mieszkania. Umieszczony w szafie odświeży ubrania i odstraszy owady. Schowany pod poduszką złagodzi bóle głowy oraz ułatwi zasypianie. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję skomponować przykładowe zapachowe mieszanki ziołowe o określonych właściwościach, które będą mogli zabrać w niewielkich woreczkach.

Spacery edukacyjne z przyrodnikiem
Dwa spacery edukacyjne o tematyce ziołowej i dendrologicznej ze specjalistami Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Celem spacerów jest poznanie wybranych gatunków ziół oraz drzew rosnących na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-ogrodowego w Nieborowie, który jednocześnie znalazł zaszczytne miejsce na liście Pomników Historii. Dokładne godziny spacerów będą ogłaszane podczas trwania imprezy.

Strefa aktywności „Drewno”
Tworzenie postaci zwierząt z plastrów drewnianych.

Tworzenie pamiątki geologicznej z Przedborskiego Parku Krajobrazowego w postaci skamieniałości osadzonej na drewnianej podstawce, jako statuetka lub wisiorek.

Powtórne życie drewna. Wykorzystanie starych elementów drewnianych do tworzenia nowy przedmiotów użytkowych. (lampa ze starej futryny okiennej, taca ze starych desek)

Warsztat „Malowanie jest w dechę”
Drewniane dodatki nigdy nie wychodzą z mody, od zawsze były znane i cenione, a w szczególności te, które zostały wykonane ręcznie. Wychodząc naprzeciw temu trendowi, proponujemy warsztaty malowania farbami na plastrach drewna brzozowego. Gotowe prace można będzie zabrać do domu i wykorzystać jako dekorację lub prezent dla wyjątkowej osoby.

Warsztat „Wiem jaki to ptak?”
Zabawa z interaktywną tablicą „Odgłosy ptaków”, która doskonale pobudza wyobraźnię i gwarantuje doskonałą zabawę, będąc jednocześnie skuteczną formą edukacji. Dzięki tablicy można usłyszeć odgłosy 16 gatunków ptaków: czapla siwa, sikora bogatka, dzięcioł duży, puszczyk, kukułka, pleszka, żuraw, kowalik, rudzik, zimorodek, zięba, sroka, kruk, sójka, przepiórka, skowronek

Warsztat „Warstwowa budowa lasu”
Czy wiesz jak zbudowany jest las? Czy znasz jego poszczególne warstwy? Dzięki naszej grze edukacyjnej dopasujesz gatunki polskiej flory i fauny do poszczególnych warstw lasu.

Warsztat „Czyj to trop?”
Nauka odczytywania tropów w miękkim podłożu. Zabawa polegająca na zgadywaniu i odczytywaniu tropów odciśniętych w modelinie.

Ekostory
Tworzenie historyjek przyrodniczych  przy pomocy specjalnie przygotowanych stempli.

Warsztat malowania ptaków na głazikach
Malowanie akrylami - wizerunku sowy zgodnie z zaproponowanym szablonem.

Warsztat o zapylaczach
Uczestnicy mogą sami wczuć się w rolę pszczoły samotnicy. W tekturowej tulei (która imituje fragment słomki trzcinowej), którą będą zaklejać masą solną, będą umieszczać imitację jajeczka i pyłki (piasek i fasola jaś) i znowu zaklejać, w ten sposób dzieci, młodzież i dorośli zobrazują sobie pracę pszczół samotnych, poznają ich cykl życiowy oraz zwyczaje.  Dowiedzą się, czemu tak ważny jest dostęp do bazy pokarmowej - kwiatów od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Poznają też sposoby na pomaganie dzikim pszczołom.

Gry i konkursy
Przyrodnicze koło Fortuny -zakręć kołem, wylosuj kategorie, odpowiedz na proste pytanie przyrodnicze i zdobądź nagrodę – drzewko lub krzew z projektu „Owocowe łódzkie” będącego częścia projektu Województwa Łódzkiego „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. A ponadto: puzzle, memo, układanki ,gra „Dopasuj ptaka do budki lęgowej”, kolorowanki dla najmłodszych.

Punkt porad arborystycznych i przyrodniczych
Profesjonalne porady arborystyczne prowadzone przez Pana Andrzeja Kiliańczyka - znakomitego specjalisty z zakresu arborystyki, który na co dzień zajmuje się opieką nad drzewami, krzewami i pnączami. Dzięki jego wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu można dowiedzieć się m.in.: jak sadzić, przesadzać, przycinać i pielęgnować rośliny. Dzięki zdobytym tu informacją, Twój ogród nie będzie miał przez Tobą tajemnic.

Propozycje działań pracowników Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego na Pikniku Ogrodniczym w Nieborowie:
- porady w sprawie nawożenia gleb

- porady w sprawie ekologicznej ochrony roślin przed szkodnikami

- porady w zakresie sadownictwa, warzywnictwa, szkółkarstwa, roślin ozdobnych

- porady w zakresie projektowania zieleni/ogrodów

- porady w zakresie ogrodnictwa permakulturowego

Na stoiskach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego będzie można otrzymać materiały m.in. mapy, foldery tematyczne, broszury oraz wygrać rośliny w ramach projektu „Owocowe łódzkie”.

festiwal ogrodniczy